KORKMAZ BROTHERS
Kabuklu findiklarin sert meyva kabugundan çikartilmis halidir.
Pastacilik sektöründe acibadem ve kurabiye yapiminda kullanilabilir.
Kabuklu findiklarin sert meyve kabugundan çikarilmis içleridir. Iç findiklar 1. Sinif, 2. Sinif ve ekstra olarak hazirlanir.Ürünlerimizin hepsi Türk Standartlarina uygun olarak üretilmektedir.
Iç findigin kavrulmasiyla hazirlanmis mamuldür. Arzu edilen kavurma dereceleri ile istege bagli olarak hafif, orta veya çok kavrulmus sekilde, yine istege bagli olarak tamamen zarsiz veya kismen zarli hazirlanabilir.   Çikolata sanayinde ve kuruyemis olarak tüketilir
Kabuklu findiklarin sert meyve kabugundan çikarilmis 13-15 mm çapindaki findiklardir. Islenmis ve ileri derecede islenmis findiklarin hammaddesini teskil eder.
Iç findigin zarinin attirilarak beyazlatilmasi ve kismen beyazlatilmis tanelerinden ayrilmasiyla hazirlanmis mamuldür.     Çikolata sanayi ve tuzlu findik imalatinda kullanilmaktadir
Naturel Fındık
Naturel İç Fındık
Kavrulmus  İç Fındık
Kabuklu  Fındık
Beyazlatılmış   İç Fındık
Kavrulmuş iç fındığın iyice ezilip püre haline getirilmesi ile elde edilir. Koyu, orta ve açık olmak üzere üç çeşidi vardır.Pastacılıkta, çikolata, bisküvi, dondurma ve gofrelerde (waffle) kullanılır.
Fındık Füresi
KİVİ
Karadeniz in essiz dogal güzellikleri ve verimli topraklarindan sizlere sundugu özel bir ürün. Benzersiz farkli tatlari bir arada bulunduran, tamamen dogal ortamda  üretimi yapilarak sizlere sundugumuz çok özel bir meyve.Direkt meyve olarak tüketilebildigi gibi meyve suyu ve pasta yapiminda  degisik bir tat olarak kullanilmaktadir.